Siit leiad meie kogemusnõustajate julgustavaid lugusid

Tanya
ja elu sclerosis multipleksiga
Diagnoos sclerosis multiplex lõi Tatyanalt jalad alt just siis, kui ta tundis end noore emana, kes teab ja suudab elus kõike. Korraga oli ta tagasi alguses – tuli hakata kohanema ja õppima uut elu uue endaga. “Teen kõik vajalikud asjad päeva esimesel poolel, sest siis ma veel jaksan. … Tahan veel õppida hispaania keelt ja kitarrimängu.” “Ta on kogu aeg nii rõõmsameelne ja abivalmis. Ma olen väga uhke tema üle!” (Tanya sõbranna)
ETV, “Iseolemine”, 31.03.2019

Gerli, Mariin ja Donald
“Pooleldi halvatu, paanikast pääsenu ja peaaegu pime aitavad teisi” Koos juhtkoer Matiasega. 🙂
Mariin, Gerli ja Donald räägivad kogemusnõustamisest, kogemusnõustaja õppest ja sellest, kuidas nad elu keerdkäike pidi selleni jõudsid, teenäitajateks nägemise puudumine, insult, halvatus ja paanikahäire.
Tartu Postimees, 08.03.2019

Madis
“Endasse uskumine on kõige olulisem”
Madis on vaatamata täisjõus mehena ratastooli sattumisele otsustanud oma energia ja tohutu kogemustepagasiga aidata kaasa kodukoha arengule Kadrina vallavolikogu esimehena. Madis võiks olla suureks inspiratsiooniks inimestele, kes endas kahtlevad. Kõik on võimalik, kui ise seda tahad. Ka valimistel osalemine ja inimeste toetuse saamine,” julgustab ta. “Tuleb enesega rahu teha, sisendada endale positiivsust ja eneseusku.”“Vaatamata sellele, et minuga mägedes õnnetus juhtus, ütlen ma kõigile – minge aga. Olen nõus kellelegi reisigi kokku panema, kui vaja. Ma armastan suusatamist, vaatamata kõigele, ma ikkagi armastan seda spordiala,”

Elena
“Meeleolu- ja ärevushäire: neid hetki oli palju, kui tegin hea näo pähe ja vedasin end tööle”
“Kui mul on üleüldiselt võimalik valida, kas puutun kokku õnnelike või kurjade inimestega, siis ma ei pea ju valima viimast varianti. Tänaseks olen loonud endale selle situatsiooni, kus olen töö ja eluga rahul… välja arvatud siis, kui mu pea hakkab midagi muud genereerima,”

Triin

“Kolm rasedust, kaks sünnitust, üks laps”
Triinul on viie aasta jooksul olnud 11 IVF – kehavälise viljasatmise katset. Ta on olnud kolmel korral lapseootel, millest esimene rasedus lõppes emakavälise rasedusega ning võimalusega mitte kunagi enam loomulikul teel rasedaks jääda ning teine sügavalt enneaegse lapse sünniga, kes paraku suri. “Minu unistus on tegutseda kogemus- ja raseduskriisinõustajana ning pere- ja sünnitoetajana. Tunnen suurt soovi aidata naisi, mehi ja nende lähedasi, kes peavad silmitsi seisma keerulise lapseootuse, raseduse katkemise või katkestamise, raske sünni ja lapsevanemaks kasvamise muredega.”
Pere ja Kodu, oktoober 2018

Rutt
ja lugu Downi sündroomiga lapse sünnist
21. mail tähistati värviliste sokkide kandmisega rahvusvaheliselt Downi Sündroomi päeva.
Teame, et selle sündroomiga inimesed toovad peredesse palju rõõmu oma isetuse ja soojusega. Siiski võib sellise lapse ootamatu sünd põhjustada suure ehmatuse. Mis aitab sellega toime tulla?

Heli

ja lugu kogemusnõustajaks kasvamisest. “Minu lugu algas üle viie aasta tagasi, olen käinud läbi pika tee oma tervenemisprotsessis. Selles perioodis on olnud sügavaid langusi ja pidevaid püüdlusi edasi liikuda mäetipu poole. Olen seadnud pidevaid eesmärke ning need kõik ellu viinud.”

Katri
“Olen Aspergeri sündroomiga naine, kahe erivajadusega lapse ema, kellest üks laps (ATH) on praeguseks juba täiskasvanud ja teine (asperger) käib veel koolis.
Oma enda diagnoosi sain ma küll alles hiljuti, aga oma kireva elu olen ma elanud ka ilma selle diagnoosita just niivõrd hästi-halvasti, kui see võimalik on olnud.
Tahaksingi nüüd sinuga jagada läbi kogemusnõustamise oma mõtteid, rääkida, mida ma ühes või teises olukorras olen teinud, kirjeldada sulle milline on elu läbi aspergeri silmade ning jagada sinuga kuidas üks või teine asi mind elus aitas või ei aidanud. Ja kindlasti on meil veel nii mõndagi, millest omavahel rääkida” …. ; )
TUTVUSTAN SULLE SIIN läbi oma silmade ja läbi oma mõtete, mis on Aspergeri sündroom minu jaoks ja kuidas sellega kenasti hakkama saada.

Kaja
Confido Sõltuvusravikeskuse nõustaja
“Mida teha, kui soovile vaatamata ei suuda loobuda joomisest?”
Häbi, lootusetus, meeleheide, masendus, hirm on tunded, millega inimesed tulevad sõltuvusnõustaja vastuvõtule. Lood on erinevad, aga küsimus on sageli üks: miks ma vaatamata soovile ei suuda joomisest loobuda?
Postimees, 15.03,2019

Külli

“Minu lugu”

…  kuidas kasvada pereks läbi lapsendamise. “Minu kõige suurem hirm oli see, et kuidas ma ütlen sellele lapsele, et olen tema ema, kui ma seda tegelikult ei ole. Selle hirmu võttis maha üks tark vanem naine, kes ütles, et: “Kui üks  hing tahab teie perre tulla, siis ta tuleb, ja need kokkulepped sõlmitakse taevas!” …  Sünnitusmaja viiendal korrusel oli üks imearmas väike tüdruk, kes vaatas meid oma siniste silmadega, peas paksud tumedad juuksed. Kui meie silmad kohtusid, siis oli kohe selge, et tema on meie pere laps ja just teda me olemegi nii kaua oodanud. Võtsin ta sülle ja rohkema jaoks mul enam silmi polnudki. … Olen südamest tänulik naisele, kes selle lapse sünnitas ja andis võimaluse meil kohtuda nii imelise inimesega.”

 

Maare
Raske õnnetuse läbielanud naine nõustab nüüd teisi 
Saatelõik 15 min
“… Mu elu oli lihtsalt liiga tavaline, et sellest oleks midagi kogu maailmale kirjutada. Töö/peika/sõbrad/peod/šopingud/hobid – tüüpiline 25-aastase naise elu. 25-seks olin saanud vaid mõned päevad tagasi ja tunne oli super!” “See saab olema üks suurepärane aasta,” mõtlesin sünnipäeval, heade sõprade ja perega suvilas šampust rüübates. Ma olen noor, kõik on veel ees ning mul on kõik olemas, mida hing ihkab. “Ilus, tark ja osav”, nagu minu kohta teinekord öeldi. …”
ETV, Ringvaade, 13.09.2018 
ja Maare blogi 2016 – …  Uus peatükk

Tom
Ise elada ja ise vastutada! (video, 4 min, 06.2017) 
ja
Tähtis on inimene, mitte tema puue
“Töötukassa Tõnismäe büroos töötab vähenenud töövõimega inimeste juhtumikorraldaja ametis Tom Rüütel, kes on ise erivajadusega inimene. Ta võitis tiheda konkursi ja nüüd ei jõua kolleegid teda ära kiita.”
Õhtuleht, 12.2016 

Monica ja Tõnu
Miks on Eestis nii palju enesetappe?
Saatelõik 15 min
“Mis tunne on olla lähedaste enesetapu kõrval? Kuidas toetada inimesi suitsiiditeemas? Miks valivad inimesed raskustest pääsemiseks sellise lahenduse? Kuidas seda ära hoida?
Enesetapud on teema, millest ühiskonnas ning ajakirjanduses enamasti ei räägita. Läbi lugude joonistub välja, miks peab sellest teemast rääkima.” (video, 15 min)
Kanal 2, Radar, 24.11.2015

Immanuel
Peeter Volkonski poeg Immanuel meenutab kuritegelikku elu ja enesetapu mõtteid
“Vikerraadio saates “Käbi ei kuku…” rääkis Peeter Volkonski poeg Immanuel oma mõtlemapaneva loo, kelle keeruliseks elatud elus mängisid rolli relvad, narkootikumid ja kaks korda vanglasse sattumine. Praeguseks on mees keeranud uue lehekülje, töötab raamatukogus ja teeb ülikoolis teadust.”
Õhtuleht, 09.2018 

Liina ja Merikese lood – kuidas jõuda selleni, et vähk ei kontrolli sinu elu
Liina: Ma ei jätnud midagi juhuse hooleks”
“Kui see jäätis mulle praegu naeratab, siis pole põhjust nutta. Kõik saab korda!”
Merike: “(Rinna)vähk ei ole surmaotsus, abi on olemas”
“Kui ütlen vähihaigele, et ma tean, mida te tunnete, siis ta ei usu mind, aga kui ma ütlen, et tean, mida tunnete ja mõtlete, olen selle kõik ise läbi teinud, siis tajun, kuidas ta hakkab avanema,”

Küllike
Üheksa kuu asemel kaheksa aastat
“Kahe poja ema Evelin (36) on üle elanud üheksa raseduse katkemist. Ta räägib, kuidas ta siiski emaduseni jõudis, et julgustada naisi, kel on lapsesaamisega raskusi.”
Pere ja Kodu, 03.2014

Mariliisi lugu
Teiste inimeste hoolimine ja siiras tähelepanu, tõeliselt kuulamine ja sinusse uskumine võib tervet elu muuta. Mariliisi lugu on sellest, kuidas ta sai aru, et ta võib olla lihtsalt selline nagu ta on. Täna on ta õnnelik ja teab ka seda, kui oluline on enda last ilma hinnanguteta kuulata.(video, 5 min)
Tervisearengu Instituut, YouTube, 01.2017 

Douglase lugu
Kui sa arvad, et mõni inimene on liiga vana, et enda elu muuta, siis vaata Douglase lugu. Pane tähele ka seda, milline osa tema loos oli mõnel inimesel, kes teda toetas. Kuigi ka Douglas ütleb, et eesmärgi pead sa ise seadma, aitab väga, kui leidub keegi, kes sinusse usub. Täna tunneb ta 62-aastasena ennast paremini, kui 40-sena ja naudib igapäevaseid väikseid rõõme ja häid suhteid lähedastega. (video, 5 min)
Tervisearengu Instituut, YouTube, 01.2017

Kõik siinsete lugude kandjad on täna kogemusnõustajad. Nad on teinud läbi kuid kestva kogemusnõustaja väljaõppe.